Se afișează postările cu eticheta biscuiti. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta biscuiti. Afișați toate postările

joi, 13 februarie 2014

Cheesecake cu lemon curd


Reteta am gasit-o pe blogul andie.ro si o redau intocmai, doar ca eu am folosit o tava de tarta in loc de una cu pereti detasabili.
Ingrediente
    Pentru pelteaua de lamaie (lemon curd)
  • 3 lamai medii-mici, bio
  • 150 g zahar
  • 100 g unt
  • 3 oua mici sau 2 mari
  • Pentru blat
  • 250 g biscuiti digestivi/speculoos, facuti pudra la robot (sau maruntiti bine cu facaletul)
  • 100 g unt
  • Pentru crema:
  • 250 g mascarpone + extra pentru topping
  • 250 g crema de branza
  • 180-200 g peltea de lamaie (lemon curd) - după gust
  • 100 g zahar
  • 3 oua
  • 2 linguri făină

Preparare:
Radem coaja lamailor apoi le stoarcem zeama. Punem zeama, coaja de lamaie, zaharul si untul la topit intr-o craticioara la bain marie (baie de aburi). Cand s-au topit, adaugam ouale batute bine si mestecam energic cu lingura sa se inglobeze bine si sa nu se coaca ouale.
Lasam la bain marie inca aprox. 10 minute, amestecand ocazional. Lemon curdul va incepe sa se intareasca usor-usor, dar nu e bine sa il lasam prea mult pe foc pentru ca el se mai intareste si dupa racire.
Topim untul si apoi il amestecam bine cu biscuitii pana obtinem o coca sfaramicioasa. Tapetam o tava de 20 cm, de tarta, cu acest aluat si dam la frigider cel putin 30 minute. Sau nu, ca daca va grabiti nu e moarte de om daca sariti pasul asta.
Mixam bine ouale cu zaharul pana isi dubleaza volumul si schimba culoarea. Adaugam branzele, pelteaua de lamaie si faina si mai mixam putin pana ne iese o crema fina si pufoasa.
Turnam crema peste blatul de biscuiti si dam la cuptor la 160C cu ventilatie timp de o ora.

Lasam la racit in cuptor apoi scoatem si dam la frigider peste noapte.
Inainte de servire tapetam cu 3 linguri de mascarpone amestecate cu 3 linguri de peltea de lamaie (lemon curd).

Pofta buna!

joi, 2 septembrie 2010

Retete culinare- Biscuiti cu lapte

Ingrediente:

- 500 g faina
- 250 g unt
- 150 g zahar
- 1 ou
- 50 ml lapte
- esenta de vanilie
- 1 pachet praf de copt

Preparare:

Untul se freaca spuma cu zaharul, se adauga oul, esenta de vanilie, praful de copt dizolvat in lapte si faina si se framanta bine. Aluatul se lasa sa stea o ora, apoi se intinde intr-o foaie care se taie in diferite forme. Acestia se pun in tava unsa cu unt si tapetata cu faina, se introduce la cuptor, la foc potrivit. Biscuitii se scot din tava fierbinti.
Se pot servi simpli sau uniti cu gem, crema de ciocolata sau rahat.
Pofta buna!
Am probleme cu aparatul foto - sper cat de repede sa rezolv si sa revin cu poze la fiecare postare.

duminică, 1 august 2010

Prajituri - Chec de ciocolata cu banane

Ingrediente:

- 6 oua
- 125 g zahar pudra
- 1 lingurita zahar vanilat
- 300 g ciocolata neagra de menaj
- 4 linguri pesmet fin din biscuiti
- 2 linguri unt pentru uns tava
- 1 lingura esenta de menta
- 10 biscuiti simpli
- 6 banane
- 3 linguri cacao

Preparare:


Amestecati galbenusurile cu zaharul, zaharul vanilat pana obtineti o compozitie cremoasa. Adaugati ciocolata topita, dupa ce s-a racit putin. Omogenizati compozitia si apoi adaugati albusurile batute spuma, 1 lingurita esenta de menta si pesmetul. Turnati 1/3 din compozitie intr-o tava de chec unsa cu unt si tapetata cu faina. Uniformizati si asezati un strat de biscuiti peste compozitie. Peste biscuiti puneti banane, curatate, taiate in jumatati, pe lungime. Asezati bananele pe doua randuri paralele. Turnati deasupra jumatate din compozitia care a ramas, puneti peste ea un alt strat de biscuiti, apoi alte doua siruri de banane si peste acestea, compozitia ramasa. Coaceti checul la foc potrivit. Scoteti-l din tava numai dupa ce s-a racit putin, rasturnandu-l pe un platou. Presarati-l cu cacaoa trecuta prin sita.
Pofta buna !

joi, 22 iulie 2010

Retete - Salam din biscuiti

Ingrediente:

- 250 g biscuiti simpli
- 150 g unt
- 5 linguri de zahar
- 2 galbenusuri crude
- 2 albusuri crude
- 2 linguri cacao
- rom

Preparare:

Se freaca untul cu zaharul si se adauga pe rand galbenusurile crude, apoi cacao.Se rup bucatele biscuitii si se stropesc cu rom.Se amesteca cu crema de mai sus si cu albusurile batute spuma.
Se pune in folie de plastic alimentar,sub forma de sul.Se da la frigider 4-5 ore.
Pofta buna !

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...